email: guguska@seznam.cz
tel: 733 472 969
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 
 

O decoupage

Francouzské slovo decoupage [dekupáž] znamená vystřihování. Tato technika spočívá ve vystřihování motivů a jejich následným nalepováním na různé předměty. Motivy se dají vystřihnout z časopisů, plakátů, kalendářů, balících papírů apod., ale nejčastěji se používají třívrstvé papírové ubrousky - proto název ubrousková technika. Vždy pracujeme pouze s horní vrstvou ubrousku. Z ní vystřihneme (nebo vytrháme) požadovaný motiv a nalepíme ho na dekorovaný předmět. K lepení používáme speciální lepidla, která po zaschnutí zprůhlední. To je důležité, neboť lepidlo natíráme i přes nalepený motiv. Pro začátek nám stačí univerzální lepidlo na decoupage. Pokud bychom chtěli dekorovat textil, musíme mít speciální lepidlo na textil. Existuje také speciální lepidlo na sklo a porcelán. Na papír, dřevo, překližku, lepenku, květináče apod. nám však stačí obyčejný Herkules. Hotový výrobek je vždy třeba přelakovat bezbarvým lakem. Základní pravidlo, které je potřeba dodržovat, je, že podklad by měl být světlý. Vzhledem k tomu, že je ubrousek tenký, prosvítá. Když tedy chceme dekorovat tmavý předmět, musíme ho (nebo jeho část) nejprve natřít světlou barvou. Používáme akrylové barvy, které mají výborné krycí vlastnosti a stálobarevnost. Barvy jsou k dostání ve všech hobby potřebách od různých výrobců, na větší plochy můžeme použít Balakryl.
Rady: Když natírám větší plochu tak používám balakryl a tónovací barvy, stejné které se používají při malování v bytě, které se přidávají do Primalexu. Barví víc a nemusím patlat akrylové malé barvičky... a vypadá to stejně:-)